מטבע ATOM קוסמוס

ATOM

תוכן עניינים

מהו מטבע קוסמוס (ATOM)?

קוסמוס היא מערכת אקולוגית של רשתות וכלים ליצירת בלוקצ'יין הניתנים להפעלה הדדית. השרשרת הראשית שלה Cosmos Hub פועלת כפנקס מרכזי עבור בלוקצ'יין תואם הנקרא Zones. כל אזור ניתן להתאמה אישית רבה, ומאפשר למפתחים לעצב מטבע קריפטוגרפי משלהם, עם הגדרות אימות חסימות מותאמות אישית ותכונות אחרות.

אזורים אלה נוצרים באמצעות ה-Cosmos SDK, המספק את היסודות הדרושים לפיתוח בלוקצ'יין של Cosmos. שכבת הקונצנזוס המוגדרת כברירת מחדל של Cosmos SDK, Tendermint Core, מספקת מנגנון קונצנזוס מבוסס אימות הניתן לשימוש על פני מספר רשתות בלוקצ'יין של Cosmos. עם זאת, כל אזור יכול לבחור במדויק כיצד נבחרים המאמתים שלו.

עבור ה-Cosmos Hub mainnet, הבלוקצ'יין בוחר 100 מאמתים מהקבוצה העליונה של הצמתים המעמידים את ATOM, מטבע השירות של הבלוקצ'יין. כוח ההצבעה מוקצה לכל מאמת בהתבסס על כמות ה-ATOM בהימור. לאחר מכן, מאמת מנהיג מציע בלוקים חדשים שאחרים יוכלו להצביע עליהם. חסימות מוצלחות מספקות תגמול חסימה שניתן למאמת ומחולק עם משתמשים שמחזיקים ב-ATOM מאחורי המאמת שבחרו.

מלבד מנגנון הקונצנזוס של Cosmos Hub, ATOM משמש גם לתשלום עמלות עסקה ולקחת חלק בהצבעות ממשל. המאמתים חייבים גם לקחת חלק בהצעות או לעמוד בפני סנקציות.

מבוא

יחד עם מדרג, יכולת פעולה הדדית תמיד הייתה בעיית מפתח לפתרון בעולם הבלוקצ'יין. לאחר יותר מעשור מאז הבלוקצ'יין הראשון של ביטקוין, יש לנו כעת מגוון אפשרויות בכל הנוגע לרשתות בלוקצ'יין הניתנות להפעלה הדדית. Cosmos היא אולי אחת הבחירות הפופולריות ביותר שיש, יחד עם מנגנון הקונצנזוס של Tendermint וכלי מפתחים בקוד פתוח. בואו נחקור בדיוק מדוע Cosmos נשארה בחירה פופולרית וכיצד היא מאפשרת ל-blockchains לעבוד יחד בקלות.

כיצד פועל מטבע קוסמוס (ATOM)?

Cosmos הוא פרויקט שמתרכז ביצירת רשת של בלוקצ'יינס שונים הניתנים להפעלה הדדית. רשת Cosmos, שנוסדה ב-2014 על ידי איתן בוכמן וג'אי קוון, מורכבת מרשת מרכזית בלוקצ'יין Proof of Stake ומרשתות בלוקצ'יין מותאמות אישית המכונה Zones.
השרשרת הראשית, Cosmos Hub, מעבירה נכסים ונתונים בין האזורים המחוברים ומספקת שכבת אבטחה משותפת. כל אלה עובדים יחד באמצעות Tendermint, מנגנון הקונצנזוס המותאם אישית של Cosmos וממשק יישום כללי. יש לשלם עמלות ב-Cosmos ב-ATOM הקריפטו של הרשת.
רשת קוסמוס מפוצלת לשלוש שכבות שונות:

1. רשת – מאפשר לאישורי עסקאות והודעות קונצנזוס אחרות לתקשר עם רכזות בלוקצ'יין.
2. אפליקציה – מעדכנת את הרשת במצב החדש של העסקאות והיתרות.
3. קונצנזוס – מארגן צמתים באופן שבו הם מסכימים על הוספת עסקאות חדשות.
שלוש השכבות הללו משולבות באמצעות אוסף של כלים ויישומים בקוד פתוח. לדוגמה, Tendermint אורזת את שכבות הרשת והקונצנזוס במנוע מוכן לשימוש. מפתחי בלוקצ'יין המשתמשים ב-Tendermint צריכים רק להתמקד בשכבת האפליקציה, ולחסוך להם זמן ומשאבים.

מה זה Cosmos Hub?

Cosmos Hub הוא הבלוקצ'יין העיקרי של Cosmos המחבר בין בלוקצ'יינס מותאמים אישית אחרים הידועים בשם Zones. הוא עושה זאת על ידי מעקב אחרי המצב של כל אזור באמצעות פרוטוקול התקשורת הבין-בלוקצ'יין (IBCP). באמצעות פרוטוקול זה, מידע יכול לעבור בקלות בין כל אזור המחובר ל-Cosmos Hub.

Cosmos Hub פועל כפנקס מרכזי עבור המערכת האקולוגית שבה אזורים מחליפים הודעות IBC. IBC משתמש בשני סוגים של עסקאות: IBCBlockCommitTx ו-IBCPacketTx. הראשון מתקשר ל-hash של הבלוק האחרון בכל אזור נתון. השני מאפשר ל-Zone להוכיח שחבילת מידע היא לגיטימית ופורסמה על ידי בקשת השולח.
בואו נדמיין שני DApps בשני אזורים שונים רוצים לתקשר אחד עם השני. לשם כך, הודעות IBC נשלחות אל Cosmos Hub, אשר מתעדת את האינטראקציה. הודעות מועברות דרך Cosmos Hub, וכל אזור מתעד גם את התוצאות של האינטראקציות שלהם על הבלוקצ'יין שלו. לאחר מכן יש עדויות על שלושה בלוקצ'יין נפרדים של הפעילות. היכולת הזו של בלוקצ'יין לקיים אינטראקציה זה עם זה העניקה לקוסמוס את הכינוי "האינטרנט של הבלוקצ'יין".

מהם אזורי קוסמוס?

הבלוקצ'יין המותאמים אישית של Cosmos, הידוע בשם Zones, משמש למגוון רחב של יישומים שונים. המונח הוא שם חלופי ל-sidechains שאולי כבר הכרתם מפרויקטי blockchain כמו Polygon. כל אזור יכול לאמת את העסקאות שלו, להטביע אסימונים וליישם פיתוחים מותאמים אישית. אפילו עם ההבדלים האלה, כל האזורים עדיין ניתנים לאינטראקציה עם כל אזור אחר במערכת הקוסמוס, כל עוד יש להם הרשאה לעשות זאת.
אזורים משתמשים בארכיטקטורת Hub & Spoke שבה Hubs פועלים כמו נתבים עבור אזורים שונים. Cosmos Hub הוא אחד הפופולריים ביותר, אך קיימים גם רכזות אחרות. כל אחד יכול ליצור רכזת בלוקצ'יין או אזור מכיוון שהרשת היא חסרת רשות לחלוטין. אבל, לכל אזור או רכזת יש את הכוח לסרב לבלוקצ'יין אחרים להתחבר אליהם.
על ידי חיבור ל-Hub, blockchain יכול להתחבר לכל אזור המחובר לאותו Hub. רכזות יכולות גם להתחבר זה לזה. כמו כן, כל אחד יכול לסלג את Cosmos Hub ולהשיק גרסה משלו, בדיוק כפי שעשתה Binance Chain ב-2019.

מה זה Cosmos SDK?

Cosmos SDK היא ערכת פיתוח תוכנה בקוד פתוח המאפשרת למשתמשים ליצור בלוקצ'יין מותאמים אישית. ברירת המחדל של פרוטוקול הקונצנזוס של Cosmos SDK הוא Tendermint Core, אבל יש מגוון מודולים מובנים מראש שבהם אתה יכול להשתמש. השימוש ב-Cosmos SDK מפשט את התהליך בצורה ניכרת ומציע את כל הסטנדרטים שהייתם מצפים להם בעת בניית בלוקצ'יין.
זה ניתן להתאמה אישית עם יישומי פלאגין, כך שמשתמשים יכולים לעצב תכונות ותכונות חדשות. ניתן ליצור בלוקצ'יין ציבוריים של הוכחת הימור וגם בלוקצ'יין מורשים של הוכחת סמכות באמצעות Cosmos SDK. Binance Chain היא רק דוגמה אחת לבלוקצ'יין שנוצר באמצעות Cosmos SDK.

מה זה ATOM?

ATOM הוא המטבע המקומי של קוסמוס שיש לו שלושה מקרי שימוש עיקריים:

1. על המשתמשים לשלם את עמלות העסקאות שלהם באמצעות ATOM, פרופורציונלי לכוח החישוב הנדרש.

2. ATOM משמש גם כדי לקחת חלק במערכת הממשל של Cosmos Hub. ככל שתחזיק יותר ב-ATOM, כך יש לך יותר כוח הצבעה בהחלטות הפלטפורמה.

3. המטבע מונח מאחורי מאמתים לתגמולים בהשתתפות באלגוריתם הקונצנזוס.
ATOM הופץ באמצעות הנפקת מטבעות ראשונית (ICO), ואין לה מגבלת היצע, מה שהופך אותו למטבע אינפלציוני. זה נובע מכך ש-Tendermint Core מתגמל את המתמודדים עם ATOM טרי. שיעור האינפלציה מתכוונן בזמן אמת על סמך הסכום המוצמד ומספר המשתתפים.

כיצד לרכוש ATOM?

אתם יכולים בקלות לרכוש ATOM בבורסת Binance. אם לא נרשמתם לחשבון Binance או השלמתם KYC ו-AML, הקפד לעשות זאת לפני רכישת ATOM. השלבים פשוטים.

מה זה Tendermint?

Tendermint הוא פרוטוקול המספק גם מנגנון קונצנזוס בלוקצ'יין (Tendermint Core) וגם כלי (Tendermint ABCI) המאפשר לאפליקציות להתחבר למנועי קונצנזוס של Tendermint Core. Tendermint Core הוא פרוטוקול ברירת המחדל של קונצנזוס של Cosmos שהוא גם עמיד בפני תקלות ביזנטי (BFT). BFT פשוט אומר שאישור עסקאות חדשות עדיין יכול להיעשות עם משתתפים שאינם משתפים פעולה או אפילו זדוניים.
עם Tendermint Core, מאמתים מריצים צמתים השומרים עותק של נתוני הבלוקצ'יין. לא כל צומת מלא הוא מאמת, מכיוון שיש מגבלה של 100 מאמתים ב-Cosmos Hub. מאמתים שמאשרים עסקאות מצביעים על בלוקים חדשים שיתווספו לשרשרת.

מאמתים משיגים את מיקומם על ידי הפעלת ATOM כצומת. 100 הצמתים המובילים לפי ערך ההימור הופכים לאחר מכן לאימות עם כוח הצבעה פרופורציונלי ל-ATOM. משתמשים יכולים גם להאציל את ATOM שלהם מאחורי מאמתים בתמורה לחלק מתגמול החסימה.
מנגנון זה ממריץ את המאמתים להתנהג מכיוון שמשתמשים יכולים בקלות להעמיד את ה-ATOM שלהם מאחורי אפשרויות אמינות יותר. כדי להוסיף בלוקים חדשים, קבוצה של 100 מאמתים מגיעה לקונצנזוס על כל בלוק באמצעות הצבעה. ההצבעה מתקיימת בסבבים על סמך הצעות בלוקים של מנהיג.

למה טנדרמנט חשובה?

Tendermint (BFT) התגלה כפופולרי בשל:

1. התאמה לבלוקצ'יין ציבוריים ופרטיים. Tendermint (BFT) עוסק רק בשכבות הרשת והקונצנזוס של בלוקצ'יין קוסמוס. הוא מתאר כיצד המאמתים מסכימים על עסקאות ומשתפים מידע, אך מפתחים עדיין יכולים להתאים אישית את שכבת היישום. כל אזור יכול לבחור כיצד נבחרים המאמתים שלו ואם הבלוקצ'יין הוא ציבורי או מורשה.
2. ביצועים גבוהים. ל-Tendermint (BFT) זמן חסימה של כשנייה אחת והוא יכול גם לעבד אלפי עסקאות בשנייה.
3. סופיות עסקה מיידית. עסקאות מאושרות ברגע שנוצר חסימה (כל עוד רוב מאמתי הרשת ישרים). בהשוואה ל-blockchains כמו Ethereum (ETH) או Bitcoin (BTC), משתמשי Cosmos יכולים לקבל בביטחון עסקאות עם פחות אישורי חסימה.
4. אבטחה. אם הבלוקצ'יין אכן יוצר שתי היסטוריות שונות של עסקאות, קל להחזיק באחריות ולהבטיח סיבה למה זה קרה.

סיכום

Cosmos היה אחד הפתרונות הראשונים הזמינים ליצירת בלוקצ'יינס הניתנים להפעלה הדדית ונשאר אופציה פופולרית. Tendermint (BFT) ו-Cosmos SDK הם עדיין שניהם כלים רבי עוצמה המשמשים כיום ביצירת בלוקצ'יין. עם זאת, מאז 2017 ראינו יותר התמקדות ב-sidechains שעובדים עם blockchains עם תעבורה גבוהה כמו Ethereum. האם המגמה הזו תימשך עדיין לא נראה. עם זאת, לקוסמוס יש תוכניות להרחיב את הטרנדים הנוכחיים, כולל NFTs, DeFi collateralization והימור בין-שרשרת, מה שנותן לו את ההזדמנות להרחיב את הפופולריות שלהם אל העתיד.

Similar Posts