בית » בלוג חדשות קריפטו » מטבע ביום - סקירת מטבעות » סולנה (SOL): האם סולנה יכול לעקוף את אתריום בסיבוב?

סולנה (SOL): האם סולנה יכול לעקוף את אתריום בסיבוב?

סולנה – הרשת שמאיימת על השליטה הכמעט מוחלטת של את'ריום  

עם עסקאות סופר מהירות ועמלות נמוכות במיוחד, הבלוקצ'יין של סולאנה הפך במהרה למתחרה אמיתי ברשת אתריום.
מה מניע את אחד ממטבעות הקריפטו הבולטים בשנת 2021 וכיצד הוא מאיים על אתריום?

Solana היא פלטפורמת בלוקצ'יין מרכזית המציעה פתרונות חוזים חכמים מהירים וניתנים להרחבה. הרשת מתוארת כאידיאלית בגלל השיטה הייחודית שבה היא משתמשת לתזמון עסקאות ולטפל בתפוקת בלוקצ'יין גבוהה יותר. SOL הוא האסימון המקורי של הרשת המשמש לאינטראקציה עם הבלוקצ'יין של Solana ולביצוע עסקאות.

סולנה נוסדה בשנת 2017 על ידי אנטולי יאקובנקו. יעקובנקו עבד עבור קוואלקום ודרופבוקס לפני בניית סולנה. יחד עם המייסדים השותפים גרג פיצג'רלד ואריק וויליאמס, יעקובנקו ניסה לבנות בלוקצ'יין שיפתור את בעיות התפוקה וההרחבה של ביטקוין ואת'ריום מבלי להתפשר יותר מדי.

סולנה שייכת לדור החדש של הבלוקצ'יין כמו Cardano, Tezos ו-Polkadot. הפלטפורמה מבקשת לאתגר את הרשתות המסורתיות הריכוזיות הנוכחיות על ידי שיפור ושינוי פעולתם של רשתות בלוקצ'יין מהדור הראשון והשני כמו ביטקוין ואיתריום.

סולנה משכה לאחרונה את תשומת הלב בעיתונות לאחר שפורסם שסולנה לאבס גייסה 314 מיליון דולר בהון חדש. הכסף הזה ישמש לפיתוח טכנולוגיות מימון מבוזר (DeFi). את סבב הגיוס הובילו קרן ההון סיכון המוכרת Andreessen Horowitz ו-Polychain Capital.

סם בנמן-פריד מ-Alameda Research ו-FTX דיבר על הפרויקט הזה לאחר גיוס הון, ואמר לסולאנה "מפת הדרכים השאפתנית ביותר לטכנולוגיית בלוקצ'יין. עשית התקדמות מרשימה. זהו בלוקצ'יין שיש לו פוטנציאל לתמוך במערכת האקולוגית של DeFi עם פעולות ברמה עולמית. "

בנוסף, גם אסימון ה-SOL ביצע ביצועים טובים בחודשים האחרונים, והציג ביצועים טובים יותר מהנכסים המובילים ביטקוין ו-ETH. מחיר ה-SOL עלה ב-2541% בשנה האחרונה וב-184% ב-3 החודשים האחרונים. לשם השוואה: מחיר הביטקוין עלה ב-38% בטווח הזמן של שנה, אך ירד בכ-32% ב-3 החודשים האחרונים.

סולנה בזמן האחרון, סביבות 188$ דולר ליחידה

הפתרונות הטכנולוגיים של סולנה

Solana הוא בלוקצ'יין הוכחת הימור שמשתמש באותה פונקציית גיבוב SHA-256 כמו ביטקוין. הפלטפורמה משתמשת בשיטה ייחודית ומהימנה לתזמן עסקה הנקראת הוכחת היסטוריה (PoH).

אלגוריתם SHA-256 לוקח קלט מהמשתמש ומקודד אותו כדי לייצר פלט ייחודי שקשה לחזות אותו. סולנה לוקחת את הפלט של עסקה ומשתמשת בו כקלט עבור ה-hash הבא. זהו סדר העסקאות שזמינות בפלט הגיבוב. זה שונה מהאופן שבו פועל הבלוקצ'יין של ביטקוין.

תהליך הגיבוב של PoH יוצר שרשרת ארוכה ורצופת של עסקאות גיבוב. זה נועד ליצור סדר נקי וניתן לאימות של עסקאות, כך שכאשר מאמתים מוסיפים לבלוק הם לא יצטרכו להשתמש בחותמות זמן כרגיל.

הבלוקים בבלוקצ'יין הביטקוין גדולים מאוד ולא תקינים. כורי BTC מוסיפים ידנית את התאריך והשעה בזמן המקומי שלהם לבלוק שהם כורים. לאחר מכן על צמתים אחרים ברשת לבדוק האם חותמת הזמן שסופק על ידי הכורה תקפה, שכן היא עשויה להיות שגויה או שונה מהשעה שדווחה על ידי כורה אחר. זה ייקח יותר זמן.

עם זאת, על ידי הסדרת עסקאות בשרשרת, האימות של Solana יכול לעבד ולשדר פחות מידע לכל בלוק. גרסת הגיבוב של סטטוס העסקאות העדכנית מתועדת באופן רציף, מה שמפחית משמעותית את זמן אישור החסימה ברשת סולנה.

PoH משולב עם פונקציות אחרות של Solana כדי לייעל ולהאיץ את התפוקה. לדוגמה, TowerBFT היא הגרסה של סולנה למודל קונצנזוס PoS סובלני לתקלות, המשתמש בשעונים קריפטוגרפיים התומכים ב-PoH כדי להאיץ קונצנזוס בלוקצ'יין על ידי הפחתת עלויות העברת הודעות והשהייה. תהליך הבחירה בצומת ה-PoS הבא לאימות בלוק העסקה הופך למהיר יותר מכיוון שהצמתים צריכים פחות זמן כדי לבדוק את הזמנת העסקה.

בפוסט בלוג מיולי 2019, אנטולי יאקובנקו מתאר שמונה חידושים מרכזיים שהופכים את סולאנה ל"בלוקצ'יין הראשון בקנה מידה אינטרנטי". מלבד PoH ו-Tower BFT, 6 השיפורים העיקריים הנותרים הם:

  • טורבינה – פרוטוקול העברת בלוק.
  • זרם הגולף – יומן העברת עסקאות ללא mempool.
  • Sealevel – הזמן לביצוע חוזים חכמים במקביל.
  • Pipelining – יחידת עיבוד עסקאות למיטוב האימות.
  • Cloudbreak – מסד נתונים בקנה מידה אופקי של חשבונות.
  • ארכיון – אחסון ספרי חשבונות מבוזרים.

עם כל התכונות הללו, סולאנה יכולה לשרת עסקאות ועמלות במהירות ובעלות הרבה יותר נמוכות מפלטפורמות חוזים חכמים אחרים.

סולנה פועלת כעת על 686 TPS (עסקאות בשנייה) לעומת Ethereum שפועל על 13 TPS. משתמשי Ethereum ככל הנראה ייהנו מיכולות התפוקה של Solana שכן, בזמן כתיבת שורות אלה, 147,718 עסקאות ממתינות לאישור הבלוקצ'יין של Ethereum. גם עמלות העסקאות של סולנה עבור הפעלת דפים וחוזים חכמים נמוכות מאוד, בשווי של 10 דולר עבור עסקה של מיליון דולר.

השווה בורסה מבוזרת סולנה

נכון ל-17 ביוני 2021, Raydium, הבורסה המבוזרת (DEX) ויצרנית השוק האוטומטית (AMM) הפופולרית ביותר בבלוקצ'יין של Solana, נעלה נכסים בשווי של ~ 405 מיליון דולר. נפח 24 השעות שלו הוא 16,627,966 דולר. בינתיים, ל-Uniswap V3, DEX ו-AMM הפופולריים ביותר של Ethereum יש 1.82 מיליארד דולר בנכסים עיקריים ונפח מסחר של 24 שעות של ~ 823 מיליון דולר. ל-DEX ו-AMM הפופולריים ביותר של Binance Smart Chain, Pancakeswap יש 4.24 מיליארד דולר בנכסים עיקריים ונפח מסחר 24 שעות של ~ 592 מיליון דולר.

דבר אחד שמייחד את סולאנה מבלוקצ'יין אחרים הוא שהיא משתמשת בשפת תכנות חלופית ל-Ethereum ואינה תואמת ל-EVM. ב-BSC, פרויקטים יכולים פשוט להעתיק ולהדביק את מה שנוצר ב-Ethereum ולהשתמש באותה שפת Solidity הודות לתאימות EVM של BSC. בצד ההפוך, מפתחי Solana שיוצרים דפים כמו Raydium צריכים להתחיל מאפס. Solana כתוב בשפת Rust ויש לו פחות מפתחים שבונים עליה Dapps מאשר ל-Ethereum ול-BSC יש גישה נוחה יותר.

אחת הבעיות הגדולות ביותר בשימוש ב- Solana היא היעדר חוקרי בלוקים רב-תכליתיים או פלטפורמות ניתוח באותה רשת כמו Etherscan. ישנם משאבים או נתונים מוגבלים מאוד לניתוח בסיסי של הבלוקצ'יין של Solana, אך נראה שצוות הפיתוח פועל לתיקון זה.

מצד שני, חוסר התאימות של סולאנה ל-EVM והעובדה שפרויקטים פשוט לא ניתנים להגירה מ-Ethereum מייד פירושם שיש פחות שוד כסף והונאה בהשוואה לפלטפורמות ליבה מאשר גרסאות Ethereum כמו Binance Smart Chain.

הכנסה פסיבית בSOL

כפי שצוין קודם, Solana הוא בלוקצ'יין PoS המתמקד בהרשאה. המשמעות היא שכל מי שיש לו אסימון SOL יכול להאציל חלק מה-SOL שלו לאימות אחד או יותר שאחראים על עיבוד עסקאות והפעלת הרשת. משתמשי SOL צריכים להדביק או לחסום את האסימונים שלהם באמצעות מאמתים.

תגמולים באתר Staking מציגה את סולאנה בתור הבלוקצ'יין הרביעי בגודלו לפי שווי נכסים – עם 12,051,737,950 דולר כבר בשימוש שם. Cardano, Polkadot ו-Ethereum הן 3 פלטפורמות הבלוקצ'יין שמדורגות ממש לפני סולאנה.

שיעור הריבית המשוער הנוכחי עבור מחזיקי SOL המאצילים את האסימונים שלהם למאשרים הוא 10.2%. אולם בהתאמה לשיעור האינפלציה של היצע הרשת, ריבית זו ירדה ל-2.5%. על פי Staking Rewards, מכשירי תוקף המפעילים את Solana Node מרוויחים ריבית של 11.31%, אך בהתאמה לאינפלציה של אספקת הרשת, שיעור זה יורד ל-3.61%.

מכסת ה-SOL שצוינה היא 68.3%. לפיכך, יותר מ-30% מהאסימונים הם סטטיים וחלק גדול ממשתמשי SOL עשויים להיות ספקולנטים או שלא למדו לשחק.

פרוייקטים ובעיות שיווקיות ברשת סולנה

בעוד שסולנה הוא הבלוקצ'יין הפופולרי ביותר בעולם הקריפטו כיום, זה לא אומר שהתוכניות של כל פרויקט צוברות נקודות ומצליחות.

באמצע יוני סולאנה עשתה טעות איומה עם קמפיין שיווקי של Tiktok עם KOL Maren Altman. בו היא אומרת שהעמלות הנמוכות של סולאנה מאפשרות לה לגור במנהטן היקרה בלב ניו יורק. האופי המוגזם של הקמפיין היה מבלבל ומתסכל עבור קהילת הטוויטר שכן הוא יצא מהמסר הקודם של סולאנה להתמקד אך ורק בטכנולוגיה ולא במטבע. סרטון תדמית זה הוסר מאוחר יותר.

מנהל המחקר ב-The Block, Larry Cermak, הראה חרטה:

"ממש קשה להאמין שמישהו בסולנה אישר את הקמפיין וחשב שזה רעיון טוב. להגיע לקהל חדש עם TikTok זה ברור, אבל בדרך זו להעביר את המסר הזה, זה רק מביא עוגמת נפש. "

תגובה של משתמשת הטוויטר דנה האנה סיכמה את תחושותיהם של רבים בקהילת סולנה.

"אני חייב לומר שאני עצוב לראות כמה כסף מושקע ב-KOLs של מדיה חברתית תוך הוספת ערך כאן על ידי השקעת מאות שעות בגידול ותשובות לשאלות בפלטפורמת סולאנה. מפתחים בערוץ הדיסקורד שלך בחינם ".

משוב שלילי כזה מדגיש את הקושי שעמם מתמודדים פרויקטים כמו סולנה בהרחבת בסיס המשתמשים שלהם לאזורים דמוגרפיים חדשים. הסרטון של מרן אלטמן הוא חלק מקמפיין שיווקי גדול יותר שהושק בפלטפורמת TikTok. בארה"ב, 60% ממשתמשי TikTok הם בין 16 ל-24 שנים. בטוויטר, הדמוגרפיה הגדולה ביותר של המשתמשים (26.3%) היא בין 25 ל-34 שנים. לא רק שהדמוגרפיה של טוויטר מכוונת לאנשים מבוגרים יותר מאשר TikTok, אלא שיש לה גם אחוז גבוה יותר של משתמשים גברים. לאחרונה הוערך שרק 44% ממשתמשי טוויטר הם נשים לעומת 60% ב-TikTok.

Similar Posts