|

יסודות הNFT

NFT

רקע בסיסי NFT
מה זה NFT?

NFT, או 'אסימון שאינו ניתן לשינוי/תחליף', הוא תעודה דיגיטלית ייחודית המאוחסנת בבלוקצ'יין ומספקת זכויות בעלות מסוימות בנכס, בדרך כלל דיגיטלי, כגון יצירת אמנות דיגיטלית.

NFTs מספקים כלי רב עוצמה לבסס ולהדגים "זכויות בעלות" במרחב הנכסים הדיגיטליים שבו לעתים קרובות קשה להוכיח זכויות מסוג זה בהתחשב באיזו מהירות ובקלות ניתן לשכפל יצירות דיגיטליות.

NFTs מתוארים כ'בלתי ניתנים לשינוי' מכיוון שכל אחד מהם הוא ייחודי ובעל ערך שונה. זאת בניגוד לנכסים 'ניתנים להחלפה' כמו דולרים או ביטקוין, שהם זהים וניתנים להחלפה.

NFT נוצר (או 'מוטבע') באמצעות 'חוזה חכם', שהוא קוד מחשב המאוחסן בבלוקצ'יין. ה-NFT כולל כמה שדות שונים כגון המזהה הייחודי של ה-NFT (המכונה בדרך כלל 'TokenID'); כתובת ארנק הבלוקצ'יין של הבעלים הנוכחי; ומזהה המיקום שבו ניצן למצוא את יצירת האמנות הדיגיטלית הקשורה ל-NFT.

מכיוון שעסקאות בלוקצ'יין שקופות לחלוטין, כל אחד יכול לצפות ב-NFT ובמידע הבסיסי שלו, כולל כתובת הבלוקצ'יין של הבעלים הנוכחי וכתובת הבלוקצ'יין של כל בעלים מאז יצירת ה-NFT, או ה"הטבעה" של ה-NFT.

כאשר קונה רוכש NFT, עליו להיות בעל ארנק דיגיטלי כדי לקבל, לגשת ולהעביר NFT.
ניתן לקנות ולמכור NFT כמו רכוש אחר. רכישות ומכירות אלו מבוצעות על ידי העברת ה-NFT באמצעות עסקת בלוקצ'יין מהמוכר לרוכש.

מהם היתרונות של NFT?

יתרונות:
מכיוון ש-NFTs אינם ניתנים לשינוי ומאוחסנים בבלוקצ'יין, הבעלים של NFT המשויך לנכס, בדרך כלל דיגיטלי, כגון יצירת אמנות דיגיטלית, יודע שהם לבדם מחזיקים ב-NFT הספציפי הזה.

במקרים מסוימים, אמן או בעל זכויות עשויים לבחור בחוזה חכם ליצור מספר מוגבל של NFTs עבור אותה יצירה, בדומה לאופן שבו אמן עשוי לשחרר מהדורה מוגבלת של יצירה פיזית. קונה של NFT, שמסתכל על קוד ה-NFT, יוכל לראות את מספר ה-NFTs שניתן להפיק כחלק ממהדורה מוגבלת.

אותנטיות: ברגע ש-NFT מוטבע בבלוקצ'יין זהו אסימון ייחודי שכל אחד יכול לראות ולגשת אליו כדי לאשר את המטא נתונים, היסטוריית הבעלות, ה-TokenID, כתובת הבלוקצ'יין ומידע בסיס אחר. בנוסף, מכיוון שעסקאות ב-blockchain ניתנות לצפייה ציבורית, קונים יכולים לראות את הכתובת שממנה הוטבע ה-NFT לראשונה.

היסטוריית הבעלות: כפי שצוין, כל העברה או רכישה של NFT מתועדת ב-blockchain, יחד עם כתובת הבלוקצ'יין של כל ארנק דיגיטלי שהחזיק את ה-NFT הזה. כתוצאה מכך, קיימת רשומה נגישה לציבור המתעדת את היסטוריית הבעלות של כל NFT שלא ניתן לשנות או למחוק. המקור הוא אפוא אוטומטי, מדויק וניתן לאימות.

מתי הופיעה הטכנולוגיה עבור NFTs?

צורות מוקדמות של NFTs קיימות מאז אמצע שנות ה-2010, אבל רק בסוף 2017 כשמשחק מסחר בחתולים דיגיטלי בשם CryptoKitties הפך לוויראלי, NFTs צברו תאוצה.

NFTs הפכו לאימוץ נרחב יותר בקהילת הבלוקצ'יין בשנת 2018 עם שחרורו של תקן דיגיטלי משותף (ERC-721) להטבעת NFTs ב-Ethereum blockchain. כיום ישנם מספר אמנים דיגיטליים שמוכרים NFTs באמצעות פלטפורמות NFT ייעודיות, אך המכירה של חלוצת האמנות הדיגיטלית Beeple's EVERYDAYS – THE FIRST 5000 DAYS ב-Christie's הייתה המקרה הכי גבוה עד כה.

מה זה בלוקצ'יין?

באופן כללי, בלוקצ'יין הוא ספר חשבונות מבוזר (או מסד נתונים) של עסקאות שאינו נשלט על ידי רשות מרכזית. בלוקצ'יין מסתמך על רשת מחשבים מבוזרת עמית לעמית כדי לאמת קריפטוגרפית ולתעד עסקאות. ספר חשבונות זה, הכולל את ההחזקות הנוכחיות של כל כתובת בלוקצ'יין וכן את כל העסקאות מאז השקת הבלוקצ'יין לראשונה, ניתן לצפייה לכל אחד. ברגע שעסקאות מתווספות לפנקס החשבונות, הן אינן ניתנות לשינוי, כלומר לא ניתן לשנות או למחוק אותן.

בניגוד לאינטרנט, ישנם בלוקצ'יין רבים ושונים שקיימים היום וסביר להניח שהרבה יותר יתקיימו בעתיד. Blockchains אינם בהכרח פועלים זה עם זה. כלומר, ייתכן ש-NFT שהוטבע על בלוקצ'יין מסוים לא יהיה ניתן להעברה לבלוקצ'יין אחר.

טכנולוגיית הבלוקצ'יין עומדת בבסיס מטבעות קריפטוגרפיים, כמו ביטקוין ואת'ר.

מה זה אומר 'להטביע' NFT?

'הטבעת' NFT מתייחסת ליצירת NFT והקלטתה על בלוקצ'יין בפעם הראשונה. המטביע עשוי להיות היוצר של היצירה הקשורה ל-NFT, כגון האמן, או מישהו עם הזכויות המתאימות להטביע NFT של נכס דיגיטלי.

ישנן מספר פלטפורמות שונות של צד שלישי, המספקות שירותים המסייעים ליוצרים ולבעלי זכויות להטביע NFTs. חלק מהפלטפורמות הללו משמשות גם כמקומות שוק עבור קונים ומוכרים של NFTs.

חוזה חכם

חוזה חכם הוא החלק ב-NFT שלך שהוא לא הגרפיקה – זו התוכנית בבלוקצ'יין ששולטת בבעלות ובעסקאות של נכס ה-NFT שלך. גלה הכל על איך חוזים חכמים עובדים כאן.

מטא נתונים

מטא נתונים הם נתונים על נתונים – מטא נתונים של NFT כוללים מידע על השם של NFT, קישור התמונה, שיעורי תמלוגים, היוצר המקורי ועוד הרבה הרבה יותר. 

תקני ERC721 / ERC1155

ERC721 ו-ERC 1155 הם תקנים טכניים עבור NFTs הקובעים את הפונקציות של חוזה NFT חכם ומבטיחים תאימות. למידע נוסף במאמר שלנו על חוזים חכמים.

תוכן שניתן לנעילה

קבצים ותכנים סודיים הנגישים רק על ידי הקונה הראשון של ה-NFT, שנפתחו לאחר רכישת ה-NFT. זוהי דרך מצוינת ליוצרים לתגמל את הקונים הראשונים שלהם ולהוסיף ערך ל-NFTs. קרא עוד על תוכן שניתן לנעול במאמר זה.

כתובת ארנק

כדי להחזיק NFT, אתה צריך ארנק קריפטו. הארנק הזה הוא כתובת ספציפית בבלוקצ'יין שרק אתה יכול לשלוט בה, וכאן יחיו ה-NFT שלך.

דברים שאתה יכול לעשות ל-NFT
הטבעה-

ההגדרה המילונית של הפועל הטבעה: לייצר משהו בפעם הראשונה. להטביע NFT פשוט פירושו ליצור NFT על ידי פריסת החוזה החכם שלו לבלוקצ'יין.

הטבעה ללא גז "דלק"

הטבעת NFT תגרור עמלות מהבלוקצ'יין, הנקראת גז. הטבעה ללא גז היא אופציה שמספקת Mintable שתאפשר לכם להטביע NFT מבלי לשלם עמלה זו לרשת!

רישום

לרשום NFT זה להגיש אותו למכירה בשוק NFT על ידי ביצוע רישום.

Airdrop

כאשר NFT נפל לתוך הארנק שלך בחינם! פרויקטים רבים עושים זאת כדי לתגמל את המאמצים המוקדמים והמשתתפים הפעילים שלהם.

לשרוף

"לשרוף" NFT זה למחוק אותו לצמיתות. כאשר נשרף, ה-NFT נשלח לכתובת שאינה ניתנת לבזבז – כמו חור שחור בבלוקצ'יין שבו שום דבר לא חוזר החוצה.

לְגַלוֹת

פרויקטים רבים לאספנות משתמשים בתמונות מצייני מיקום עבור ה-NFT שלהם בזמן ההטבעה, וחושפים את הגרפיקה האמיתית רק לאחר שהאוספים אזלו. גילויים מושהים יכולים לעזור לסוחרי NFT להשיג מחירים טובים יותר בשווקים משניים מכיוון שהמוכרים לא יידעו אם הם מוכרים NFT נפוץ או נדיר.

משיכת שטיח

לשלוף את השטיח מתחתיך. בתחום ה-NFT, הכוונה היא לכך שמפתח פרויקט בורח עם הכסף ממכירות ה-NFT שלו מבלי להמשיך בפרויקט. 

תנאים לגבי כסף-
עמלות גז / גז

גז מתייחס לעמלות הנדרשות לעיבוד עסקאות בבלוקצ'יין. זוהי מטאפורה רופפת לאנרגיה המשמשת את המעבדים – בדומה לאופן שבו אתה משלם על גז כדי להפעיל את המכונית שלך, אתה משלם גז כדי להפעיל את הבלוקצ'יין.

 gwei

הגז משולם ב-gwei, שזה קיצור של gigawei – יחידת הבסיס הקטנה ביותר של Ether. Gwei הוא שריד לתקופה שבה עמלות הגז של Ethereum היו נמוכות מספיק כדי להצדיק שימוש בערך קטן יותר.

מלחמות גז

הקרב שמתחולל כאשר יותר מדי אנשים מנסים להטביע את אותו פרויקט בבת אחת. המאמתים נותנים עדיפות למי שמשלמים יותר דלק, מה שמוביל למלחמת הצעות שבה המחירים עולים יותר ויותר ככל שאנשים מנסים להקדים את התור. קרא עוד על זה במאמר זה מאת Coin Market Cap.

קוֹמָה

מחיר הרצפה של אוסף הוא המחיר הנמוך ביותר שבו אתה יכול לקנות NFT מאותה אוסף בשוק המשני.

לטאטא את הרצפה

לטאטא את הרצפה זה לקנות את כל ה-NFTs מאוסף הרשומים במחיר רצפה, ובכך להעלות את הרצפה. זוהי טקטיקה בה משתמשים סנפירי NFT כדי להעלות את הערך של ה-NFT שלהם.

סוגי NFTs
אמנות גנרטיבית

אמנות שנוצרת על ידי אלגוריתמים ממוחשבים – בדרך כלל בזמן ההטבעה. פרויקטים רבים של PFP משתמשים באמנות גנרטיבית. פרויקטים מסוימים משתמשים גם בבינה מלאכותית כדי ליצור יצירות אמנות! 

PFP

ראשי תיבות של תמונת פרופיל, שונה מעט כך שהיא לא תישמע מפוקפקת. דוגמאות ל-PFP NFTs כוללות CryptoPunks ו- Bored Ape Yacht Club.

מהדורות פתוחות

מהדורה פתוחה NFT היא מהדורה שבה הכמות אינה מוגבלת על ידי היוצר. עם זאת, עשויות להיות הגבלות אחרות כגון חלון זמן שבמהלכו ניתן להטביע את ה-NFT.

NFT חלקי

NFT עם בעלות חלקית, כלומר בבעלות משותפת של קבוצת אנשים. מטרת הפיצול היא להגדיל את הנזילות של NFTs בעלי ערך גבוה. קרא עוד במאמר זה.


להמשך מדריך NFT מפורט – יצירה – קניה ומכירה של NFT

Similar Posts